علیرضا قربانی | سایت رسمی علیرضا قربانی

اخبار


یادداشتی از علیرضـا قـربانی درباره‌ی همایون شــجریان نگاشته شده در تاریخ: 1391-11-06

علیرضا قربانی :   همایون شجریان برای من از چند زاویه عزیز و قابل بررسی است. قبل از هر چیز و بدون هیچ‌گونه اغراقی باید بگویم که بُعد شخصیتی و اخلاقی او در اولویت قرار دارد و موقعیت و اعتباری که اکنون به لحاظ اجتماعی برای خود دست‌وپا کرده، مرهون همین اخلاق نیکویی است که دارد و او را ــ چه بین همکاران و موزیسین‌ها و چه در میان عامه‌ی مردم ــ  مشهور و از آن مهم‌تر محبوب کرده است. درست است که ما ایرانی‌ها درگیر تعارفات مرسوم فرهنگ‌مان هستیم، اما من در این مورد کوچک‌ترین تعارفی ندارم و همایون در نظر من به لحاظ اخلاقی و شخصیتی از جایگاه والایی برخوردار است و این نکته وِرد زبان کسانی است که او را از نزدیک می‌شناسند و با او دم‌خورند؛ از جمله هنرمندان موسیقی، سینما، ادبیات و … که با همایون در ارتباط‌اند. او از معدود افرادی است که به واسطه‌ی شهرت از حریم اخلاقیات فاصله نگرفته و اتفاقاً با پیشرفت روزبه‌روز هنرش، اخلاق‌مدارتر هم شده است و من این را به‌دور از هرگونه تملقی می‌گویم.

 

البته توقعی غیر از این هم نمی‌رود از کسی که در خانواده‌ای به دنیا آمده و پرورش یافته با آن سابقه و حُسن شهرت که ناگفته پیداست چه حساسیتی روی تربیت فرزندان‌شان داشته‌اند. وگرنه چه بسیار هنرمندانی که همزمان با پیشروی هنری، دچار طغیان و بی‌اخلاقی شده‌اند.

 

در بُعد حرفه‌ای و هنری نیز همایون از نیک‌نامان روزگارش به شمار می‌رود. البته همه‌ی ما در مسیر حرفه‌ای بالأخره نقاط قوت و ضعفی داریم و همایون هم از این قاعده مستثنا نیست. اما او نشان داده که در راه برطرف کردن ضعف‌هایش تلاش می‌کند و به دنبال تقویت هر چه بیشتر کارش است. از نظر من برآیند کلی کارنامه‌ی همایون مثبت بوده و آنجایی هم که با ضعف‌هایی همراه بوده، با کوشش و ممارست و البته نام خانوادگی بزرگی که دارد، نقاط ضعف خود را پوشش داده است. چرا که همایون برای حفظ و حراست از نام خانوادگی و گنجینه‌ی گرانبهایی که پدرش به یادگار گذاشته هم که شده، تمام تلاش خود را می‌کند که بهترین باشد. با این وجود من معتقدم نام خانوادگی “ شجریان ” همان‌قدر که برای او محاسنی به همراه دارد و در پیشبرد اهدافش یاری‌اش می‌کند، به بالا رفتن انتظارات از همایون و سنگین‌تر شدن وظیفه‌اش هم می‌انجامد.

 

امیدوارم که همایون موفقیت‌هایش را به همین شکل ادامه دهد و با استفاده از راهنمایی‌های بزرگان عرصه‌ی آواز و موسیقی ایران ــ به ‌ویژه استاد شجریان ــ در زمره‌ی بهترین و اثرگذارترین خوانندگان ایران‌زمین باشد؛ کمااینکه تا کنون هم بوده و توانسته در ژانرهای مختلف دستگاهی، ارکسترال، سمفونیک، ملی و حتی مجلسی آثار خوبی از خود بر جای بگذارد. تجربه‌های متنوع همایون در ژانرهای گوناگون و نیز آثار پژوهشی که در کنار آنها ارائه داده، از او هنرمندی خلاق ساخته و این گستردگی از نقاط قوت کارش به حساب می‌آید. البته انکار نمی‌کنم که این آثار بی‌نقص نبوده و ضعف‌هایی هم داشته که همایون البته آنها را به حداقل رسانده است.

 

منبع: ماهنامه‌ی تجربه، شماره‌ی ۱۷، آذر ۹۱، صفحه‌ی ۹۴

 

آرشیو

ثبت نام در خبر نامه سایتنظرسنجی

نظر شما دربارۀ قطعات موسیقیِ آلبوم « دخت پری وار» با صدای علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده چیست؟
مشاهده نتایج

نظر شما دربارۀ قطعات موسیقیِ آلبوم « دخت پری وار» با صدای علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده چیست؟

عالی

1147 ( 84.65% )

خوب

127 ( 9.37% )

متوسط

77 ( 5.68% )

کل آرا: 1355 عدد