علیرضا قربانی | سایت رسمی علیرضا قربانی

اخبار


گزارش خبرگزاری فارس از كنسرت اركستر ملي به خوانندگی علیرضا قربانی نگاشته شده در تاریخ: 2011-08-09

 

گزارش فارس از كنسرت اركستر ملي

تهران « اي ايران » اركستر ملي را بعد از 2 سال شنيد !

 

خبرگزاري فارس : اركستر ملي ايران به رهبري برديا كيارس و خوانندگي عليرضا قرباني شب گذشته (13 مرداد 1390 ) در مركز همايش‌هاي برج ميلاد به روي صحنه رفت .

 

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در اين كنسرت كه شب گذشته با حضور علي ترابي معاون مدير كل دفتر موسيقي ارشاد ، كريستف رضاعي آهنگساز و سرپرست گروه موسيقي نور، افشين يدالهي ترانه سرا، فردين خلعتبري آهنگساز و عضو شوراي فني اركستر، محسن رجب مدير اجرايي اركستر و تني چند از هنرمندان برگزار شد .

بنا بر اين گزارش، اركستر ملي با تشويق‌هاي مردم به روي سن آمد و اولين بخش از اين كنسرت را كه به ساخته‌هاي روح‌الله خالقي با عنوان مي‌ناب اختصاص داشت را نواختند. اركستر با حركت چوب رهبري برديا كيارس دو نغمه بي‌كلام بختياري و سپس با حضور عليرضا قرباني قطعه حالا چرا را با شعري از استاد شهريار اجرا كردند. براي اجراي قطعه سوم با عنوان رنگارنگ گروه كر دفتر موسيقي ارشاد به رهبري مسعود كاظم زاد در كنار اركستر قرار گرفتند و اين قطعه را در كنار بهار عاشق بر اساس شعري از بيژن ترقي اجرا كردند كه با استقبال بسيار زياد مخاطبان روبرو شد.يار رميده از رهي معيري با آواز قرباني از ديگر قطعات اجرايي اين بخش بود.

اركستر موسيقي ملي ايران كه به مدت دو سال از رفتن فخر‌الديني تعطيل شده بود و دوباره به همت مسئولين و هنرمندان در دي ماه سال گذشته فعاليت خود را آغاز كرده بود مخاطبان را در اولين اجراي خود بي‌نصيب از نواختن اي ايران كه شنوندگان هميشه نواي آن را با اركستر ملي ايران شنيده‌اند، گذاشته بود اما اين بار با بازگشت دوباره عليرضا قرباني به اركستر ملي اين قطعه كه با شعري از حسين گل گلاب است اجرا شد كه مردم به صورت ايستاده اركستر را همراهي كردند و تهران بعد از 2 سال نواي اي ايران را آن هم با صداي عليرضا قرباني شنيد .

به گزارش فارس، اركستر ملي كه بعد از تأسيس دوباره‌اش، دومين اجراي خود را برگزار مي‌كرد با رشد چشمگيري از جهت پيشرفت نوازندگان روبرو شده بود به گونه‌اي كه نوازندگان جوان اركستر ملي به خوبي توانستند از اجراي قطعات خالقي كه گلنوش خالقي آنها را براي اين اجرا تنظيم كرده بود، برآيند و نياز مخاطبان را برآورده كنند .

بخش دوم اين كنسرت كه متعلق به آثار فردين خلعتبري بود با استراحتي كوتاه آغاز و اركستر قطعاتي چون آدم با شعر افشين يداللهي، باران با شعر فردين خلعتبري، مدار صفر درجه با شعر يداللهي و همراهي گروه كر، چله عشق ، شب دهم و مهتاب تر از باران با شعر يداللهي را اجرا كردند .

قبل از اجراي قطعه ايران ساخته فردين خلعتبري ، عليرضا قرباني ضمن خير مقدم به حضار گفت: آخرين قطعه اجرايي ما ايران نام دارد كه بر اساس شعري از فردوسي ساخته شده است اما به اشتباه در برشور نام دوست عزيزم افشين يداللهي ذكر شده است .

وي ادامه داد: من به نمايندگي از اركستر از همه دوستان كه زحمت كشيدند كه اين كنسرت مهيا شود و نيز از شوراي فني اركستر از جمله فردين خلعتبري كه آثار اين بخش متعلق به ايشان است، تشكر مي‌كنم .

قرباني با ذكر نام هنرمندان حاضر در سالن گفت: ما قطعه آخر را براي ايران عزيز اجرا خواهيم كرد .

به گزارش فارس، شوراي فني اركستر از مدتها قبل برنامه‌ريزيهاي خاصي را براي اركستر داشتند و از زمان اولين اجراي اركستر در جشنواره موسيقي فجر تصميم بر اين بود كه اولين اجراي اركستر در سال 90 به آثار روح‌الله خالقي اختصاص يابد و قرار بود كنسرتي با عنوان شب روح الله خالقي برگزار شود اما در اين دو شب اجرا، شب روح‌الله خالقي به شب خالقي و خلعتبري تبديل شده بود. البته به گفته برگزارگنندگان به خاطر درخواستهاي بي‌شمار مردم اين اتفاق افتاد اما اين سؤال مطرح مي‌شود كه آيا هميشه برگزاركنندگان به درخواستهاي مردمي اين چنين پاسخ مي‌گويند و رپرتوار از پيش تعيين شده اركستر بزرگي همچون ملي را به راحتي تغيير مي‌دهند ؟

از سويي ديگر يك قطعه 25 دقيقه‌اي از آثار روح‌الله خالقي كه در شيراز اجرا شده بود به خاطر سازي بودن قطعه و عدم حضور كلام در بسياري قسمتها حذف شده بود و از آنجايي كه تعداد قطعات نسبت به قيمت بليتها كم بود و قطعا مخاطب راضي از سالن بيرون نمي‌رفت، بخش دوم به كنسرت اضافه شده بود. اما باز اين مسئله قابل طرح است كه آيا روح‌الله خالقي آثار ديگري نداشت كه بتوان به اين رپراتوار اضافه شود و همان شب روح‌الله خالقي در مقام بزرگداشت اين آهنگساز برگزار شود؟

به هر حال اجراي آثاري از خالقي و ايجاد نوستالژي اين قطعات آن هم با اجراي خوب اركستر ملي فضايي براي مخاطبان ايجاد كرده كه بهتر بود تا پايان كنسرت ادامه مي‌يافت .

بنابراين گزارش، در دومين بخش اين كنسرت آثاري از خلعتبري همچون شب دهم توسط اركستر نواخته شد و اين در حالي است كه در اولين نشست اركستر ملي در سال جديد مدير اجرايي اركستر در پاسخ به خبرنگاران مبني بر حذف رپرتوارهايي از پيش تعيين شده عنوان كرده بود كه قرار است آثار خلعتبري و خصوصا شب دهم در ايام محرم اجرا شود اما متأسفانه تهراني‌ها شب دهم را خيلي زود هنگام‌تر از محرم شنيدند .

به گزارش فارس، اركستر ملي ايران شب گذشته اجراي خود را با اجراي دوباره‌ « اي ايران » به پايان رساند البته قبل از اجراي اين قطعه برديا كيارس رهبر اركستر ملي گفت : ما اي ايران را دوباره اجرا مي‌كنيم اما از گروه كر مي‌خواهم بند اول اين قطعه را نخوانند و شما ما را همراهي كنيد سپس با حركت چوب رهبري‌اش اركستر شروع به نواختن كرد و كيارس تماشاگران را كه به صورت ايستاده اين اثر را مي‌خواندند، رهبري كرد .

 

منبع خبر : سایت فارس نیوز

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=9005150582

آرشیو

ثبت نام در خبر نامه سایتنظرسنجی

نظر شما دربارۀ قطعات موسیقیِ آلبوم « دخت پری وار» با صدای علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده چیست؟
مشاهده نتایج

نظر شما دربارۀ قطعات موسیقیِ آلبوم « دخت پری وار» با صدای علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده چیست؟

عالی

1147 ( 84.65% )

خوب

127 ( 9.37% )

متوسط

77 ( 5.68% )

کل آرا: 1355 عدد